Kira geliri vergisi beyannamelerinin verilme süreleri uzatıldı

Mülk sahipleri için raporlama dönemi 5 Nisan Cuma günü sona eriyor.

Beyan yükümlülüğü son yıl içerisinde ev ve iş yeri kiralarından gelir elde edenler için geçerlidir.


Beyannamenin elektronik formatta sunulması imkanı

Mükellefler beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığı, Dijital Vergi Dairesi ve e-Devlet üzerinden verebilecek. Bu işlemler ikamet yerinin bulunduğu bölgenin vergi dairesinde de yapılabilmektedir.

Beyanname vermek isteyen mükellefler vergi dairelerine gitmenin yanı sıra işlemlerini internet üzerinden de gerçekleştirebilmektedir. Öncelikle hazır beyanname sistemine Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden ulaşmak mümkün. Sisteme katkıda bulunanlar, gib.gov.tr Bize 7/24 ulaşabilirsiniz.Kullanıcı TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresini girerek beyan işlemlerini hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilir.

Ayrıca yıllık beyannameleriniz üzerinden kazanılan gelir vergisini iki eşit taksitte ödeyebilirsiniz.

Tahakkuk eden gelir vergisi, Dijital Vergi Dairesi veya mobil uygulama üzerinden, katılımcı bankaların banka/kredi kartlarıyla, banka hesabından havale yoluyla, yabancı ülkelerde faaliyet gösteren bankaların kartlarıyla ve vergi toplamaya yetkili bankalar, vergi dairesi aracılığıyla ödenebilir. kasiyerler ve PTT gişeleri.


Beyannameden muaf olan mükellefler

Yıllık kira geliri 21 bin liranın altında olanların yanı sıra beyandan muaf tutulacak vergi mükellefleri de bulunuyor.

Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu konuyla ilgili şunları söyledi:


“Konut kira gelirinde 21 bin liralık muafiyetin altında olanlar vergi beyannamesi vermeyecektir. Evlerini bedelsiz olarak depremzedelere bağışlayan malikler, depremzedelere bağışladıkları evlerden elde edilen kira gelirini sınırlı olmak üzere beyan etmeyeceklerdir. 2023.”


Beyanname vermeyenlere ciddi cezalar var

Kira geliri beyannamesi vermeyenlere ağır cezalar uygulandığını belirten Tolu, şu bilgileri paylaştı:


“Gelir İdaresi Başkanlığı verilerine göre kira gelirlerinden dolayı 2 milyon 230 bin kişinin vergi beyannamesi vermesi bekleniyor. Yıllık vergi beyannamesi vermediyseniz veya yıllık vergi beyannamesi vermiş ancak tahakkuk etmemişseniz Eksik olması halinde, kaybedilen gelir vergisinin bir katı tutarında vergi cezası kesiliyor. Ayrıca beyanda bulunulmuyor.” “Uymayanlara usulsüzlük nedeniyle özel cezalar uygulanacaktır.”

Yeni: Seher Kurt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir