Türkiye'nin en büyük oyun firmaları San Francisco'da! – TEKNOLOJİ

Türkiye'den 10 oyun şirketi Oyunları tek isim altında bir araya getiren “Games from Turkey”, ilk etkinliğini San Francisco'daki Oyun Geliştiricileri Konferansı'na (GDC) katılarak gerçekleştirdi. Ülkemizin önde gelen oyun geliştiricilerinin 10 stüdyosunun yer aldığı heyet, ülkemizi uluslararası platformda temsil etti.

Stüdyolarımız, Ticaret Bakanlığımızın desteklediği, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve Bilkent Cyberpark işbirliğiyle düzenlenen ticaret heyetine katılarak, dünya oyun sektörünün önde gelen isimleriyle 250'den fazla toplantı gerçekleştirdi.

Etkinlikler sadece 30.000 profesyoneli ağırlayan GDC ile sınırlı kalmadı. Heyetin rotasında ayrıca mobil cihazlardan PC'lere, konsollardan VR, AI ve web3 uygulamalarına kadar geniş bir uygulama yelpazesiyle ağ oluşturma fırsatları sunan PocketGamer Connects de vardı. Katılımcılar ayrıca San Francisco'daki GenAI for Business konferansında yapay zeka endüstrisi liderleriyle üretken yapay zeka teknolojisi ve potansiyeli hakkında konuştu.

“Games from Turkey”e ev sahipliği yapanlar arasında oyun sektörünün en popüler geliştirme platformu Unity Technologies de yer aldı. Heyetimiz Unity'nin genel merkezini ziyaret ederek şirketin üst düzey yöneticileriyle bir araya geldi ve Türkiye'deki oyun geliştirme ekosistemine sağlanan teknik desteğin nasıl artırılabileceği konusunda önerilerde bulundu.

Heyetimiz konferansa katılmanın yanı sıra tüm etkinliklerin ortak buluşma platformu olan Pocket Gamer Connects ve MeetToMatch'in ana sponsorluğunu da üstlenerek ülkemizin uluslararası görünürlüğü açısından önemli bir adım atmıştır.

Games from Turkey ilk kez “Games from Turkey” markasıyla sunulurken, bu isimle kurulan stantlar da katılımcılardan yoğun ilgi gördü. Games from Turkey başlığı altında kurulan bu ortaklık, sektörden olumlu yorumlar almakla kalmadı, markalarımızda da motivasyonun artmasına yol açtı.

Bu fuarlardan en büyük beklentisi projeleri için doğru yatırımcı, yayıncı ve alt yüklenicilere ulaşmak olan yerli oyun firmalarımız, Türkiye'de geliştirilen oyunları dünya çapında daha fazla pazara yaymayı hedefliyor. Games from Turkey olarak bu organizasyona katılmak, firmalarımıza Türk oyun sektörünün uluslararası alanda tanıtılması, küresel pazarda yer alınması ve sektörün önde gelen Türk firmalarına yeni iş fırsatları sağlanması gibi fırsatlar sağladı.

Türk oyun sektörünün önceliği uluslararası ilişkileri güçlendirmek

TOGED Başkanı ve Backpack Games CEO'su Ali Erkin, heyetin çalışmalarına ilişkin değerlendirmesinde, GDC gibi önemli uluslararası etkinliklerde Türkiye'yi temsil etmenin ne kadar önemli olduğunun altını çizdi. TOGED'in aynı zamanda Avrupa Oyun Geliştiricileri Federasyonu'nda Türkiye'yi temsil etmekten de sorumlu olduğunu hatırlatan Ali Erkin, önümüzdeki beş yıllık vizyonlarında uluslararası etkileşimin en önemli hedeflerinden biri olduğunu açıkladı. Erkin, “Games from Turkey” gibi programlarla küresel konferanslara daha fazla destekle katılmanın hem Türkiye'deki oyun sektörünün potansiyelini göstermesi hem de oyun medyasının ülkemize tanıtılması açısından çok faydalı olduğunu belirterek, yatırımcıları ve yayıncıları bir araya getirmenin önemli olduğunu söyledi. stüdyolarımızla onların önceliğidir.

Oyun sektörü Türkiye'nin bilişim ihracatının yaklaşık yarısını oluşturuyor.

Heyetin çalışmalarını değerlendiren Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Faruk İnaltekin, oyun sektörüne yönelik stratejik programlarını da anlattı. Türkiye'nin küresel oyun pazarındaki payını artırmak amacıyla yurt içi ve yurt dışı programlarını oyun sektörüne yönelik özelleştirdiklerini vurguladı.

Bilişim ihracatının yaklaşık yarısını oluşturan oyun sektörünün çok kritik olduğunu ekleyen Faruk İnaltekin, sektörün ihtiyaçlarını anlamak ve bu ihtiyaçlara yönelik programlara yönelik çalışmalar başlatıldığını, iş ağıyla temasları artırmayı hedeflediklerini paylaştı. işletmelere destek sağlayabilir ve sektörün genel gelişimini güçlendirebilir.

TOGED Danışma Kurulu Başkanı Tuğbek Ölek o da sahnedeydi

Pocket Gamer Connects San Francisco 2024 kapsamında sahneye çıkan konuşmacılardan biri Setimedia kurucu ortağı ve TOGED danışma kurulu başkanı Tuğbek Ölek oldu.

Ölek, konuşmasında Türkiye'deki oyun stüdyolarına sunulan benzersiz vergi ve destek fırsatlarına dikkat çekerek, Türkiye'nin oyun sektörüne sağladığı bu güçlü desteğin başta Avrupa olmak üzere genel olarak dünyada büyük ses getireceğini söyledi. Diğer Avrupa ülkelerinin de Türkiye ile rekabet edebilmeleri için oyun sektörüne verdikleri desteği artırmak zorunda kalacaklarını belirten Ölek, “Bir devletin oyun geliştiricilerden neden vergi toplamaya çalıştığını anlamak mümkün değil” dedi. konferans basınında ve dünya basınında.

“Games from Türkiye” çatısı altındaki ilk şirketler

TOGED ve Bilkent Cyberpark iş birliğiyle düzenlenen sektör ticaret heyetinin ilgi odağı olan oyunlar Deniz Temiz! bilinen Sırt çantası oyunları; MOBA ve Battle Royal Hit and Boom oyunlarının Steam'de yayınlanmasına hazırlanıyoruz. Eğlenceli oyunlar; Ordu komutanıyla renkli ve eğlenceli hiper-gündelik oyunlar Oyun gurusu; Triple Star eşleştirme ve bulmaca oyunlarıyla tanınır Cuixo; Sevimli grafikleriyle dikkat çeken oyunun yapımcısı Slidey: Block Puzzle. Mavis oyunları; Mecha temalı 6v6 takım savaşı oyunu Mech Wars'un geliştiricisi an; Farm Blast gibi popüler baloncuk atıcılarla Narcade; Gergin VR oyun tünelleriyle öne çıkıyor Göçebe maymun; Popüler drift oyunları Race Max Pro ile tanınır Tiramisu çalışmaları; Küresel sosyal ağ uygulamaları Waplog ve Joi ile öne çıkın VLMedya Bu gibi şirketler dahil oldu.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir