Uzmanlar bir sonraki salgının grip virüsünden kaynaklanacağını öngörüyor

57 ülkeden 187 katılımcının katıldığı bir ankette, bir sonraki salgına hangi patojenin neden olacağı sorulduğunda uzmanların %57'si gribi birinci, %17'si ikinci sırada sıraladı.

Dr., hakemli dergi Travel Medicine and Infectious Medicine'de yayınlanan araştırmayı gerçekleştirdi. Jon Salmanton-García, virüsün sürekli gelişip evrimleştiğini gösteren çalışmalar nedeniyle beklentinin var olduğunu söylüyor. Köln Üniversitesi'nden Dr. Salmanton-García, “Grip her kış ortaya çıkıyor” diyor.


“Bu salgınların küçük salgınlar olduğunu söyleyebiliriz. Bunlara neden olan farklı varyantlar yeterince öldürücü olmadığı için az çok kontrol altındalar. Ama bu sonsuza kadar böyle devam etmeyecek.”

Öte yandan Dr., Kovid-19 salgını sayesinde dünyanın artık çok daha hazırlıklı olduğunu söyledi. Salmanton-García, “Solunum yolu virüsü salgınıyla nasıl başa çıkılacağı konusunda COVİD-19 salgınından çok şey öğrendik” diyor:


“Bunlar arasında sosyal mesafe, el yıkama, maskeler, aşıya yeniden odaklanma ve sağlık kurumlarına güven yer alıyor. Buna paralel olarak kurumlar hayati hazırlık ve gözetim faaliyetlerine artık daha iyi fon sağlıyor.”

Uzmanların bir sonraki pandemiye ilişkin tahminlerinde grip virüsünü, henüz bilinmeyen bir hastalığa işaret eden Hastalık X takip etti. Bu patojen, yanıt verenlerin %21'i tarafından birinci, %14'ü ile ikinci sırada yer aldı. SARS-CoV-2 uzmanların %8'i tarafından birinci, %16'sı ile ikinci sırada yer aldı.

Araştırmanın ayrıntıları, 27-30 Nisan tarihleri ​​arasında Barselona'da düzenlenecek Avrupa Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği'nin (ESCMID) toplantısında sunulacak.

Dünya Sağlık Örgütü Perşembe günü yaptığı açıklamada, kuş gribinin insanlara bulaşma riskinin oldukça endişe verici olduğunu duyurdu. Bu endişenin temel nedeni ise 2020 yılından beri dolaşan ve milyonlarca kuşun ölümüne yol açan A(H5N1) varyantının memelilere de sıçramış olmasıdır.

İnsanlarda “olağanüstü” yüksek ölüm oranına sahip olan virüs, ABD'nin 12 eyaletindeki sığırlara bulaşırken, ineklerle yakın temasta bulunan bir kişiye de virüs bulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir