Yangınlarda komandolar nöbet tutuyor – Son haberler

1 milyon 177 bin 241 hektarla Türkiye ormanlarının büyük çoğunluğunun yer aldığı Antalya'da, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle orman yangını uyarısı sürüyor.

2023 yılında çıkan 171 yangında 200 hektar, 2024 yılının ilk 6 ayında çıkan 30 yangında ise 60 hektar alan zarar gören Antalya'da tedbirler güçlendirildi. Antalya Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, sigara içilmesini 24 saat takip ediyor gözetleme kulelerinde. İHA, Gazipaşa'dan Kaş'a kadar 640 kilometrelik sahil boyunca olası bir orman yangınına zamanında müdahale sağlamak amacıyla gün içerisinde devriye uçuşları gerçekleştiriyor.

[Fotoğraf: DHA]

Cam atıklarını da topluyorlar

Antalya İl Jandarma Komutanlığına bağlı jandarma komandoları, ormanlarda tam teçhizatla devriye görevine başladı. Ormana giren jandarma komandolarına ormancılar da eşlik ediyor. Devriye ekipleri ayrıca cam şişe gibi yangın riski oluşturan atıkları da alandan uzaklaştırıyor.

Fotoğraf: DHA[Fotoğraf: DHA]

Hassas burunlar devriyede

Orman yangınlarında kullanılmak üzere özel olarak eğitilen hassas burunlu itfaiye köpekleri, Antalya Jandarma İl Komutanlığı asayiş birimleri tarafından alan taramada da kullanılıyor. Kemer ilçesinde komandoların gerçekleştirdiği alan tarama çalışmalarına “Zeytin” isimli itfaiye köpeği de katılıyor. Askeri birlik geceleri ormanlarda kamp kuruyor ve sabaha kadar nöbet tutuyor.

Fotoğraf: DHA[Fotoğraf: DHA]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir