Kilo Kaybını Engelleyen 5 “İnsülin Direnci” Belirtisi – SAĞLIK

Çeşitli genetik ve yaşam tarzı faktörleri insülin direncine neden olabilir. Genel olarak “Su içmenin bana faydası var”, “Herkesten az yiyorum, spor yapıyorum ama kilo veremiyorum”, “Zorlukla verdiğim kiloları hızla geri alıyorum” diyen kişilerin insülin direnci yüksektir. Bu nedenle yakın zamanda kilo ve yağ problemi yaşayanların insülin direncini kontrol ettirmeleri önemlidir. Memorial Antalya Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Dr. Gökhan Yazıcıoğlu, vücutta yağ birikimini artıran yüksek insülin direnci ve tedavisi hakkında bilgi verdi.İnsülin salgısı arttığında vücut yağ depolamaya başlarİnsülin direnci; Bunun nedeni kas, yağ ve karaciğer hücrelerinin insüline iyi tepki vermemesi ve kandaki glikozu kolaylıkla alamamasıdır. Sonuç olarak pankreas, glikozun hücrelere girmesine yardımcı olmak için daha fazla insülin üretir. Şekeri kontrol altına almak için gereğinden fazla salgılanan insülin, pankreas hücrelerin insüline karşı zayıf tepkisini yenebilecek kadar insülin üretinceye kadar vücuda yağ depolaması emrini vererek kilo alımına ve vücutta yağ birikmesine neden olur. kan şekeri düzeyiniz sağlıklı bir aralıkta kalacaktır. Hücreler insüline karşı çok dirençli hale gelirse, bu durum kan şekeri düzeylerinin artmasına (hiperglisemi) yol açar; zamanla bu durum prediyabet ve tip 2 diyabete yol açar. Tip 2 diyabetin yanı sıra insülin direnci, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok başka durumla da ilişkilidir:

  • Obezite
  • kalp-damar hastalığı
  • Alkolden bağımsız karaciğer yağlanması
  • metabolik sendrom
  • Polikistik Over Sendromu (PCOS)

İnsülin direnci bazı kanserleri de tetikleyebilirYağ birikimi genellikle karın bölgesinde meydana gelir. Aynı zamanda karaciğer ve kan damarları yağlandıkça insülin direnci ciddi hastalıklara yol açabilir. Diyabetin %90’ını oluşturan tip 2 diyabette insülin direnci mutlaka erken dönemde görülür. Zamanla insülin direnci arttıkça daha fazla insülin salgılaması gereken pankreas yorulur ve yetersiz kalır. Pankreas şekeri kontrol edemediğinde diyabet ortaya çıkar. İnsülin direnci aynı zamanda ateroskleroz sürecini de hızlandırır; Kalp krizi riskini artırır ve hatta bazı kanserleri tetikleyebilir.İnsülin direncinin bu belirtilerine dikkat!

  1. Ağır bir yemekten veya şekerli bir yemek yedikten sonra aşırı ağırlık ve uyuşukluk hissi
  2. Yemekten sonra kan şekeri kontrolsüz bir şekilde düşmeye başladığında el titremesi
  3. Terlemek
  4. Mide rahatsızlığı şikayetleri
  5. Kilo alımını kontrol edememe, iştah artışı

Özellikle insülin direnci yüksek olan kişilerde kilo vermek zordur. Vücudunuz sürekli olarak yağ depolamanızı söyler. Bu nedenle yağ yakmak mümkün değildir. Çünkü orantısız olarak salgılanan insülin kan şekerinin düşmesine neden olur; Kişi susuz kaldığında ve sürekli su içmek istediğinde, şekerli gıdalara karşı kontrol edilemeyen bir istek ortaya çıkar. Bu nedenle insülin direnci olan hastalar verilen diyete uyum sağlayamaz ve kilo veremez.İnsülin seviyeleri normale döndüğünde kilo hızla kaybedilirİnsülin direnci tedavisinde kan testi yapılarak direncin düzeyi ölçülür. Dayanıklılığı yüksek kişiler için öncelikle uygun bir diyet ve egzersiz planlamanız gerekir. Buna rağmen düzelme olmazsa 2-3 ay veya maksimum 6 aylık tedavilerden sonra seviye normale döndürülebilir. İnsülin direnci düzeyi normale döndüğünde kilo vermenin önündeki engel ortadan kalkar, hastalar hızla kilo verir ve iştah hemen kaybolur. Her şeyden önce bu, kalp hastalığı riskini, tümörlere yatkınlığı ve diyabeti önler. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir